Bu gece herkes dans edecek, çok eğlenecek…

Ustalara Saygı

Çağdaş şiirin en önemli isimlerinden küçük İskender kansere yenik düştü. 55 yaşında hayata veda eden küçük İskender, “Benim öldüğümü duydukları gün dansa gitsinler. Bir gün önce dansa gidenler de çok özledikleri sevgililerini arasınlar. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler” demişti…

Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “Ağır Roman” ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü, 2014'te Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü, 2017'de Necatigil Şiir Ödülü'nü almıştı. küçük İskender en son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu.

Cumhuriyet Kitap'tan Akif Kurtuluş ile yaptığı söyleşide şairleri kaşiflere benzeten küçük İskender, "Gemiyi hazırlar ve yola çıkarlar. Cesaret ve o bilinmezin yükselttiği adrenalini severler. Çoğu kere de yanılırlar, sorun değil. Galiba şiir, bazen insanın bir işe yaramasa bile kendini bulmasıdır” demişti.

Kendi kuşağında ve kendisinden sonraki kuşak için karşılaştırma yaptığında, otuz seneyi geçen süre içinde evi genç şairlere en açık şair olarak yaşadığını aktaran küçük İskender, sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Genç arkadaşlarımla bir araya geldiğimde şiirden çok söz etmeyiz. Hayat neyse onu konuşuruz. Benim biricikliğim şiirden mümkün olduğu kadar az söz edip şairce yaşamakta değil. Şiiri hayatın dışında bırakmayıp yanımızda tutabilmek ve bunu bir aksesuar olarak değil hayatımızın en önemli paydalarından biri olarak tutabilmekti amacımız... Başımızda olduğunu iddia edenler şiiri biraz sevselerdi hakikatten çok daha güzel bir coğrafyada ve dünyada yaşıyorduk”.

Öykü Karayel, Can Bonomo, Yekta Kopan
ve Küçük İskender

küçük İskender, geride bıraktığımız mart ayında arkadaşları Yekta Kopan, Can Bonomo ve Öykü Karayel ile bir araya gelmiş ve keyifli vakit geçirmişti. İskender’in yer aldığı fotoğraf, Bonomo tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve Bonomo bu kareye “Ölmeme Günü” notunu düşmüştü.

küçük İskender’in sosyal medyada paylaşılan sözleri ise vasiyet olarak algılandı: “Benim öldüğümü duydukları gün dansa gitsinler. Bir gün önce dansa gidenler de çok özledikleri sevgililerini arasınlar. Arayanlar varsa parti versinler. O gece. Çok eğlensinler. Ben öldüm diye eğlenmesinler. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler”

Ünlü şair için yarın (4 Temmuz) Kabataş Erkek Lisesi’nde tören düzenlenecek. Öğle vakti Ortaköy Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler