Mario Levi'den yeni roman: Atalarımın hikayesini yazmak istedim

Yazarı Anlatıyor

Şişli Belediyesi'nin düzenlediği "Hatıralara Yolculuk" söyleşi programına konuk olan yazar Mario Levi 16. Yüzyıl İstanbul’unda geçen tarihi bir roman yazdığını söyledi. Atalarının İspanya’dan, Osmanlı topraklarına geldiğini hatırlatan Levi, "Böyle göç eden, bir ailenin hikayesini yazmak istedim" dedi.

Şişli Belediyesi tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen ve Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu "Hatıralara Yolculuk" söyşeli programının beşinci konuğu; yazar Mario Levi oldu. 28 Haziran'da gerçekleştirilen ve Şişli Belediyesi’nin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlanan programda Mario Levi’nin hayat kesitlerine yer verilirken geçmişe  keyifli bir yolculuk yapıldı. Son bir iki yılda verimli bir dönemine girdiğini belirten Levi, İstanbul’un 7 ayrı semtinde ve haftanın 7 gününde gerçekleşecek 7 romanlık bir projeyi sürdürdüğünü anlattı. . Şu ana kadar, Kadıköy ve Şişli kitaplarının yayınlandığını belirten Levi, Ekim ayında Eminönü kitabının yayınlanacağını belirtirken Levi, "Bundan sonraki kitap Beyoğlu olacak. O da yazıldı, yayınlanmayı bekliyor" dedi.

Faruk Şüyün ile sohbetinde yeni bir romanın da müjdesini veren Levi, şu ayrıntıları paylaştı: "Geçtiğimiz yaz benim için çok değişik olan ve beni bir hayli zorlayan, bir roman öyküsüne giriştim. Bu sefer, günümüzde geçmiyor. 16. Yüzyıl İstanbul’unda geçiyor. Bir göçün romanını yazmak istedim. Atalarımız İspanya’dan, Osmanlı topraklarına geldiler. Böyle göç eden, bir ailenin hikayesini yazmak istedim. Bayağı zorladı beni; çünkü o dönemin koşullarını, giysilerini, yemeklerini bilmek gerekli. Romanı yazmadan önce, 30’u aşkın kitap, 50’yi aşkın makale okudum. Ve öyle yazdım o kitabı. Şimdi demleniyor, zamanını bekliyor. Bir de şimdi, bu karantina günlerinde biraz okuduklarımın biraz da yaşadıklarımın etkisiyle bir romana daha başladım.”

Her Pazar saat 14:00’de Şişli Belediyesi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hesaplarından canlı yayınlanan “Hatırlara Yolculuk” daha önce Ahmet Ümit, Nazlı Eray, Buket Uzuner ve Gül İrepoğlu'nu konuk etmişti. Programda  bir sonraki haftanın konuğu ise Zeynep Oral olacak.

Söyleşinin tamamını izlemek için >>>


Mario Levi hakkında

Mario Levi 1957 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Saint Michel Fransız Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi alanından mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazdı. 1984 yılından sonra ise Hokka, Şalom, Milliyet Sanat, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Mario Levi ilk kitabı Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayınlandı. Bu aynı zamanda üniversiteyi bitirme tezinin roman şekline getirilmiş halidir.

1990 yılında yayınlanmış olan öykü kitabı Bir Şehre Gidememek otobiyografik bir roman olma özelliği taşır adeta yazarın kendi ile hesaplaşmasıdır. 1990 yılında Haldun Taner öykü ödülünü, İstanbul Bir Masaldı isimli kitabı ile de Yunus Nadi Roman ödülünü kazandı. Mario Levi, yazarlığın yanı sıra, Fransızca öğretmenliği de yapmaktadır. Gazetecilik, radyoculuk, reklam yazarlığı gibi işler de yapmıştır. Yazı atölyelerinde yazı yaratımı dersleri de vermektedir.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler