TYB Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülleri sahiplerini buldu

Yayın dünyası

Türkiye Yayıncılar Birliği, Düşünce ve İfade Özgürlüğü yayınevi kategorisinde Günışığı Kitaplığı'na, yazar kategorisinde ise PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası'na verildi. Gecede Yayınlama Özgürlüğü Raporu da açıklandı.​​​​​​​

Türkiye Yayıncılar Birliği, Düşünce ve İfade Özgürlüğü 2022 Ödülleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yayınevi kategorisinde Günışığı Kitaplığı'na ödül verilirken, yazar kategorisinde ise yazarların düşünce ve ifade özgürlüğü mücadelesinin yılmaz savunucu olmalarından ötürü iki yazar örgütüne; PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası’na verildi. Kitabevi Emek Ödülü ise Fidan Kitabevi’nin oldu. 

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, törende yaptığı konuşmada başta okuma kültürü olmak üzere düşünme, okuma ve yazma özgürlüğünün hayatın temeline yerleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Düşünce ve İfade Özgürlüğü 2022 Ödülleri'nde Yayınevi Ödülü'nü Günışığı Kitaplığı adına alan Mine Soysal, şunları söyledi: "Biz, düşünce, ifade ve yayımlama özgürlüğüne gönülden bağlıyız. Her yaştan insanın okurluk haklarını, kitaplara erişme, okuma ya da okumama özgürlüklerini her koşulda savunuyoruz. Kitaplarımızı sevinçle, gururla yayımlamayı sürdürüyoruz. Günışığı Kitaplığı’nın beslendiği kaynak, sanata, bilime, yaratıcı akla, edebiyata, şiire, felsefeye duyduğu hayranlıktır. Bizim verdiğimiz, gelecek kuşaklar için özgürlük mücadelesidir. Barışçıl, adil, eşit, huzurlu bir Dünya için önce kendimize sonra tüm topluma verdiğimiz söz budur."

Kitabevi Emek Ödülü'nü Fidan Kitabevi adına alan Abdullah Polat da “Malatya’da kitap okurlarının, yazarların buluştuğu bir nokta haline geldik. Ama depremde kitabevimiz yıkıldı.Şu an yersiz ve yurtsuzuz ama biz sonuna kadar kitaba olan saygımızı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Etkinlikte, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin hazırladığı "2022 Yayınlama Özgürlüğü Raporu" da açıklandı.​​​​​​​

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler