Polisiye roman ödüllerine kadın yazarlar damga vurdu

Yayın dünyası

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği tarafından verilen Kristal Kelepçe Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Yılın Polisiye Romanı Ödülü’ne, Ayfer Kafkas’ın  Divina’nın Bileziği adlı kitabı layık görüldü. İlk Roman Ödülü ise “Hatırla & Bir Savcının Anıları” romanı ile Su Tunç’un oldu.

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (TPYB) Kristal Kelepçe Polisiye Edebiyat Ödülleri, her yıl Yılın Polisiye Romanı Ödülü, Büyük Usta Ödülü ve Polisiyeye Katkı Onur Ödülü olmak üzere üç ayrı kategoride veriliyor. 2020 yılında ödül kazanan isimler, Türkiye Polisiye Yazarları Birliği tarafından önceki gün açıklandı. Ayfer Kafkas’ın Şubat 2020’de İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayınlanan Divina’nın Bileziği adlı kitabı, Kristal Kelepçe Yılın Polisiye Romanı Ödülü’ne layık görüldü. Divina’nın Bileziği, Ayfer Kafkas’ın Bir Osmanlı Polisiyesi serisinin ikinci kitabı. Kızıl Şebeke romanıyla başlayan ve Divina’nın Bileziği ile devam eden seri, Dersaadetli Hafiye Eşrefzade İdris Bey’in maceralarını anlatıyor. 

İlk Roman ödülüne layık görülen “Hatırla & Bir Savcının Anıları” ise genç savcı Ethem’in yıllar sonra ortaya çıkan ebeveyn katilini yakalama çabalarını anlatıyor. İlk roman ödülünü almış olsa da Hatırla, Su Tunç’un ilk romanı değil. Yazarın 2018 yılında yayınlanmış olan “Kore'de Aşk Mevsimi” adlı bir romanı daha bulunuyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler