26. Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü başvuruları açıldı

Yayın dünyası

Mayıs Yayınları, 2021 yılında 26'ncısı verilecek olan Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü için başvuruların açıldıını bildirdi. Ödüle bugüne kadar şiir kitabı yayımlanmamış şairler aday olabilecek.

Yayınevinden yapılan açıklamaya göre adayların kitap bütünlüğü taşıyan, basıma hazır şiirlerinden oluşturacakları dosyayı, özgeçmiş ve iletişim bilgilerini de ekleyerek Mayıs Yayınlarına göndermeleri gerekiyor. Bugüne kadar şiir kitabı yayımlanmamış şairlerin aday olabilecekleri ödül için son başvuru tarihi 15 Mart 2021. Mayıs Yayınları, ödül alacak dosyayı 2021 yılı içinde, telif karşılığını ödeyerek kitap halinde yayımlayacak.Özger’in ölümünün 48. yıldönümünde, 9 Mayıs 2021 tarihinde verilecek Ödülün seçici kurulu Sina Akyol, Orhan Alkaya, Gökhan Arslan, Suat Çelebi ve Beste Naz Karaca‘dan oluşuyor.


Arkadaş Z. Özger hakkında

Arkadaş Zekâi Özger, 1948 yılında Bursa'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Basın Yayın Yüksek Okulu'nda okudu. TRT Ankara TV'de çalıştı, dönemin öğrenci hareketi içinde yer aldı. SBF'nin polislerce basıldığı bir gün başına ağır darbeler yedi. 5 Mayıs 1973'de sokakta ölü bulundu. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları ölümünü o olayda başına yediği ağır darbelere bağladılar. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri Şiirler adlı bir kitapta toplandı (1974). Daha sonra aynı kitap Sevdadır adıyla Mayıs yayınlarınca Mart 1988'de yayınlandı.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler