Man Booker Ödülü Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo’nun

Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo

Yayın dünyası

Uluslararası edebiyat ödülleri arasında prestijli bir yere sahip olan Man Booker Ödülü bu yıl iki yazara birden verildi. Ödülü, The Testaments’la Margaret Atwood ve Girl, Woman, Other kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.

Booker Ödülü 1974 ve 1992 yıllarında da ikişer yazara verilmiş, ardından kurallar değiştirilerek ödülün tek yazara verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Bu kez kuralları yıkan jüri, ödülün, Atwood ve Evaristo’ya verilmesine karar verdi. Jüri başkanı Peter Florence, beş saat süren toplantıda tek bir isim üzerinde anlaşamadıklarını ve ödül komitesinin karşı çıkmasına rağmen ödülü iki kişiye vermek istediklerini açıkladı. Londra’daki Guildhall salonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Atwood, favoriler arasında gösteriliyor olmasına rağmen “İkimiz de bu ödülü beklemiyorduk” dedi.

Geçen ay yayımlanan The Testaments, Türkçe'ye 'Damızlık Kızın Öyküsü' olarak çevrilen The Handmaid's Tale kitabının devamı. Margaret Atwood devam kitabı yazmayacağını açıklamış olsa da, hikaye yeniden, geleceğin distopik Amerikası olan Gilead Cumhuriyeti'nde devam ediyor. Yazar, ABD'nin de içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, yarattığı karakterlerin, kadın haklarının içinde bulunduğu tehdit göz önüne alındığında yeni bir anlam kazandığını söylüyor. Edebiyat ödülü Booker' da kısa listeye kalan son distopik roman, ilk bölümün kaldığı yerden 15 sene sonrasına odaklanıyor. Margaret Atwood ilk romanı 1985 yılında gerçek politik gelişmelere dikkat çekmek üzere yazmıştı.

untitled 1 2x

Atwood: Damızlık Kızın Öyküsü 
gerçeğe çok daha fazla yaklaşmış durumda

79 yaşındaki Atwood, ödülü kazanan en yaşlı yazar oldu. Atwood ayrıca 2000 yılında da The Blind Assassin kitabıyla Booker Ödülü’nü kazanmıştı. Atwood böylelikle ödülü ikinci kez kazanan dördüncü yazar oldu.

Evaristo: Ödülü kazanan ilk siyah kadın

Bernardine Evaristo ise ilki 1969’da verilen ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah Britanyalı yazar oldu. Yazar Evaristo’nun Girl, Woman, Other adlı kitabı, Britanya’da yaşayan, 12 ile 93 yaşları arasında çoğunluğu kadın ve siyah 12 karakterin hayatını anlatıyor.

Bu yılki ödülün kısa listesindeki altı yazar arasında On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı kitabıyla Elif Şafak da vardı.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler