DİSK-AR’dan iki yeni araştırma kitabı

Yayın dünyası

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından hazırlanan iki yeni araştırma kitabı yayımlandı. Kitapları hem elektronik ortamda hem de basılı olarak edinmek mümkün. 

Türkiye İşçi Sınıfının Görünümü başlıklı kitap Türkiye çapında yürütülen ve işçilerin yaşam ve çalışma koşulları ile kanaat, deneyim ve tutumlarını ortaya koymayı amaçlayan alan araştırmasının kapsamlı sonuçlarını içeriyor. Bu araştırmada ücret, geçim sıkıntısı, konut, kira, yıllık izin kullanımı, çalışma koşulları, çalışma süreleri, işçi sağlığı ve güvenliği, ayrımcılık, toplumsal cinsiyet, çalışma hayatı sorunlarına bakış, çalışma memnuniyeti, sınıf aidiyeti ve sosyal yaşam gibi konularda ayrıntı sonuçlar yer alıyor. Türkiye’de kamu görevlileri hariç 15 yaş ve üzeri ücretli çalışan nüfusu temsil etmesi hedeflenen araştırmanın saha çalışması 29 Eylül-23 Kasım 2017 tarihleri arasında IPSOS Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yürütüldü. 

disk1Friedrich Ebert Stiftung (FES) Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen çalışma kapsamında 30 ilde toplam 2000 bireyle yüz yüze görüşüldü.

Editörlüğünü Doç. Dr. Aziz Çelik’in üstlendiği kitabın Araştırma koordinatörlüklerini ise Aziz Çelik ve Doç. Dr. M. Hakan Koçak birilikte yürütmüşler. Hazırlık çalışmalarına Kıvanç Eliaçık, Tevfik Güneş, Meliha Kaplan, Umar Karatepe, Can Kaya ve Necdet Okca’nın katkıda bulunduğu kitabı yayına hazırlayanlar ise Deniz Beyazbulut Zeynep Kandaz.

disk2Emek Araştırmaları (2016-2019) kitabı ise DİSK-AR tarafından 2016-2019 yıllarında yapılan çeşitli araştırmalardan seçilmiş bir derlemelere yer veriyor. Kitapta Ekonomik Kriz ve Emeğin Durumu, Sendikalaşma Araştırması, Asgari Ücret Gerçeği, OHAL ve Başkanlık Rejiminin Çalışma Hayatına Etkileri, AKP Döneminde Emek, Türkiye’de Emeklilerin Durumu, Başkanlık ve Parlamenter Rejimlerde İşçi Hakları, Kiralık İşçilik Raporu ve Türkiye’nin ILO Karnesi başlıklı araştırmalar yer alıyor. 

Aziz Çelik’in editörlüğünde hazırlanan 346 sayfalık kitapta araştırmacı olarak katkıda bulunanlar ise Deniz Beyazbulut, Zeynep Kandaz ve Meliha Kaplan. 

Kapaklarına tıklayarak kitapları indirebilir ya da basılı olarak DİSK’ten ücretsiz edinebilirsiniz.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler