65'inci Sait Faik Hikaye Armağanı'nın sahibi Melisa Kesmez

Yayın dünyası

Bu yıl 65’incisi verilen Sait Faik Hikâye Armağanının sahibi “Nohut Oda” adlı kitabıyla Melisa Kesmez oldu. Kesmez ödülünü Doğan Hızlan’dan aldı. Yaşadığı bandrol sorunun ardından Sel Yayınlarından ayrıldığını duyuran Kesmez’in yeni yayınevi ise İletişim oldu.

İş Kültür Yayınları’nın Beyoğlu'ndaki binasında gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Genel Müdür Ahmet Salcan, Nohut Oda'nın Doğan Hızlan başkanlığındaki jüri tarafından 62 eser arasından “İnsan ilişkilerinin karmaşıklığını, sarıp sarmalayan sıcaklığını ve nefessiz bırakan boğuntusunu, telaşsız, duru bir üslupla anlatması" nedeniyle  seçildiğini açıkladı. Salcan, genç yazarın Türk edebiyatına nitelikli ve kalıcı eserler vermesi temennisinde bulundu.

Bir yazarı anmanın en güzel yolunun, başka yazarların yolunu açmak olduğunu kaydeden Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Öktem de “Ne mutlu ki Sait Faik 65. yıldır bunu yapıyor. Bir yazara, çıktığı edebiyat yolunda yandaşlık, yoldaşlık ediyor, ilham veriyor ve ona yepyeni kapılar açıyor. Geriye dönüp baktığımızda, Sait Faik Hikaye Armağanı'nı layık görülmüş her bir yazarın, edebiyatımız için ayrı bir kilometre taşı ve değer olduğunu görmenin mutluluğunu ve Sait Faik'in vasiyetini yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. Usta edebiyatçıyı sevgi, saygı ve minnetle andıklarını dile getiren Öktem, Sait Faik Hikaye Armağanı'nın ilelebet yaşaması dileğinde bulundu.

melisa3

Jüri Başkanı Doğan Hızlan ise genç edebiyatçıların ödüllendirilmesinin önemine değinerek, “Jüri Başkanı olarak mutluyum. Ben daima ödüllerin genç kuşağa verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Genç kuşağa verilen ödül, onun daha yaygınlık kazanmasını, daha büyük bir okur kitlesine kavuşmasını sağlar. Onun için Kesmez'i kutluyorum” diye konuştu.

melisa2Ödülün sahibi Melisa Kesmez ise son derece heyecanlı olduğunu söyleyerek, “Herhangi bir ödülün, elbette genç bir yazar için anlamı çok büyük ancak ismimin, öykülerini okuyarak büyüdüğüm, yazı dünyasına hayran olduğum Sait Faik Abasıyanık ile aynı cümlede yan yana gelmiş olması bile müthiş bir mutluluk. Kendimi çok şanslı hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Melisa Kesmez’in Nohut Oda ile birlikte her üçü de Sel Yayınları tarafından yayınlanmış Bazen Bahar ve Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz adlı iki kitabı daha bulunuyor. Ancak Sel Yayınları ile yaşadığı bandrol sorununun ardından yayınevini değiştireceğini Twitter hesabı üzerinden daha önce duyuran Kesmez, ödül fotoğrafını paylaşırken “Bu vesileyle Nohut Oda'nın ve diğer iki kitabımın İletişim Yayınları tarafından yayımlanacağını ve pek yakında raflarda olacağını duyurmak isterim” açıklamasında bulundu.

Melisa Kesmez kimdir?

Melisa Kesmez, Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Sosyoloji okudu. Bir dönem İngiltere’de yaşadı. Yaratıcı yazarlık, gazetecilik ve fotoğrafçılık alanında yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli eğitimler aldı. Dergi ve gazetelerde edebiyat, müzik ve fotoğraf üzerine yazıları, söyleşileri ve çevirileri yayımlandı. Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz, Bazen Bahar ve Nohut Oda adlı üç öykü kitabı yazdı. Bazen Bahar ile 2017 NDS Edebiyat Ödülü’nde Mansiyon aldı. DOT Tiyatro tarafından sahnelenen pek çok tiyatro oyununu Türkçeye kazandırdı. Farklı tiyatro ekiplerine dramaturg olarak dahil oldu. Şu anda çocuk edebiyatı alanında yayıncılık yapıyor; editör, çevirmen ve dramaturg olarak çeşitli projelerde yer almaya devam ediyor. İstanbul’da yaşıyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler