Boğaziçililer geçen yıl en çok Anar okudu

Yayın dünyası

Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi’nin 2018 yılı verilerine göre kütüphane kullanıcılarının geçtiğimiz yıl en fazla ödünç aldığı eser, yazar İhsan Oktay Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası adlı romanı oldu.

Türk edebiyatından eserlerin öne çıktığı okuma listesinde Puslu Kıtalar Atlası adlı kitabıyla İhsan Oktay Anar 2018’de en çok okunan yazar oldu. Anar’ın edebiyat dünyasına adım attığı ilk kitabı olan Puslu Kıtalar Atlası Kasım 2018 itibariyle 64. baskıya ulaşan ve özellikle genç okurlar tarafından beğeniyle okunan bir eser olarak dikkat çekiyor.

İhsan Oktay Anar’ın yanı sıra Ahmet Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Oğuz Atay ve Yusuf Atılgan’ın edebiyat dünyamıza iz bırakan önemli eserleri de Boğaziçi Üniversitesi’nde en çok ödünç alınan ilk 10 kitap arasında yer aldı. Türk yazarların yanı sıra, Modernleşen Türkiye’nin Tarihi adlı incelemesiyle Erik J. Zürcher ve Yeraltından Notlar ile Rus yazınının önde gelen ismi Dostoyevski de yerini aldı.

2018 yılı verilerine göre Boğaziçi Üniversitesi’nde Kütüphane kullanıcılarının ödünç aldığı ilk 10 eser şöyle sıralandı:

 1. Puslu Kıtalar Atlası / İhsan Oktay Anar
 2. Saatleri Ayarlama Enstitüsü / Ahmet Hamdi Tanpınar
 3. Huzur / Ahmet Hamdi Tanpınar
 4. Kürk Mantolu Madonna /Sabahattin Ali
 5. Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali
 6. Modernleşen Türkiye'nin Tarihi / Erik J. Zürcher
 7. Tutunamayanlar/ Oğuz Atay
 8. Korkuyu Beklerken / Oğuz Atay
 9. Aylak Adam /Yusuf Atılgan
 10. Yeraltından Notlar / Fyodor Dostoyevsky

2017 yılı verilerine göre ise Boğaziçi Üniversitesi’nde Kütüphane kullanıcılarının ödünç aldığı eserlerin başında Suç ve Ceza geldi. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar adlı eseri ikinci sırada, Zürcher’in Modernleşen Türkiye'nin Tarihi incelemesi ise üçüncü sırada yer aldı.

2017 yılı verilerine göre Boğaziçi Üniversitesi’nde Kütüphane kullanıcılarının ödünç aldığı ilk 10 eser şöyle sıralandı:

 1. Suç ve Ceza / Fyodor Dostoyevsky
 2. Tutunamayanlar / Oğuz Atay
 3. Modernleşen Türkiye'nin Tarihi / Erik J. Zürcher
 4. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez
 5. Simyacı / Paulo Coelho
 6. Devlet /Plato
 7. Korkuyu Beklerken /Oğuz Atay
 8. Kürk Mantolu Madonna /Sabahattin Ali
 9. Budala / Fyodor Dostoyevsky
 10. Hükümdar / Niccolò Machiavelli

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler