Ayşe Nur Zarakolu anısına “Özgür Kitap Haftası”

Yayın dünyası

Belge Uluslararası Yayıncılık, kurucusu Ayşe Nur Zarakolu’nun 17. ölüm yıl dönümü vesilesiyle Özgür Kitap Haftası düzenliyor. Hafta boyunca yayınevine gelen okurlar yayınları yüzde 50 indirimle edinebilecek ve kitap hediye edilecek.

Yayınevinin sosyal medya hesaplarından “Zarakolu Ailesi” imzasıyla yapılan duyuruda, “Belge Uluslararası Yayıncılık kurucusu, tabu kırıcı, insan hakları savunucusu Ayşe Nur (#Sarısözen) #Zarakolu’nun 17. ölüm yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Özgür Kitap Haftası, 28 Ocak Pazartesi günü saat 12.00 de Topkapı Eski Kozlu Mezarlığı'ndaki aile kabristanının ziyareti ve oradan yayınevine geçilmesi ile başlayacaktır. Bir hafta boyunca yayınevine gelen okurlar yayınları %50 indirimle edinebilecek, ayrıca hediye kitap da verilecektir” denildi.

1977 yılında Ragıp Zarakolu ile birlikte Belge Yayınları’nın kuruluşuna imza atan Ayşe Nur Zarakolu Antakya’da 1946 yılında doğdu. Öğrencilik yıllarından itibaren siyasetin içinde aktif bir rol aldı. TİP Gençlik kollarında ve Yol-İş Sendikası’nda çalıştı, FKF’nin kurulmasında rol oynadı. Devrimler ve Karşı Devrimler Ansiklopedisi’nin pek çok maddesini yazdı; Demokrat Gazetesi’nde yine işçiler üzerine yazılar yayınladı. 1986 yılında kurulan İnsan Hakları Derneği’nde aktif rol aldı.

1990-97 yılları arasında Ayşe Nur Zarakolu hakkında
açılan dava sayısı 33’ü bulmuştu.

1982 ve 84 yılında düşünceleri nedeniyle tutuklandı. Davalar davaları izledi. 1990-97 yılları arasında hakkında açılan dava sayısı 33’ü bulmuştu. Bu arada iki kez hapse girdi çıktı ve siyasi haklarından mahrum bırakıldı. Anadolu ve Akdeniz edebiyatını “Mare Nostrum” adı altında yayınladı, bu çalışmasıyla Yunanistan’daki Abdi İpekçi komitesi tarafından ödüllendirildi.

Yayın özgürlüğüne katkılarından dolayı 1995 yılında Türkiye Yayıncılar Birliği, 1996’da Human Rights Watch, 1998’de Dünya Yayıncılar Birliği tarafından ödüle layık görüldü. 28 Ocak 2002'de aramızdan ayrıldı.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler