Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun kedileri kitap oldu

Yayın dünyası

The New Yorker başta olmak üzere birçok dergi ve gazetelerde illüstrasyonları yayınlanan dünyaca ünlü sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun eserlerinden oluşan “Benim Kedilerim” adlı kitap raflarda yerini aldı.

Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders veren Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun illüstrasyonlarından oluşan “Benim Kedilerim” isimli kitap Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nden çıktı. Çizimleriyle 27’si uluslararası olmak üzere toplam 72 ödül kazanan Gürbüz Doğan Ekşioğlu, kitabında kedi illüstrasyonlarıyla bizi görsel dünyasına davet ediyor, kediler aracılığıyla dünya halini gözler önüne seriyor. Kedi sevgisiyle çizim ustalığı harmanına tanık olduğumuz kitap, 95 adet kedi illüstrasyonu, üç adet fotoğraf ve çok sayıda aforizmadan oluşuyor.

> Benim Kedilerim (Ciltli)
> Gürbüz Doğan Ekşioğlu
> Yeditepe Ün. Yayınevi, 204 s.
> Satın almak için

“Benim Kedilerim”in çıkış noktası, Ekşioğlu’nun geçen yıl Eskişehir, Ankara ve Antalya’da aynı adla gerçekleştirdiği sergilere dayanıyor. Sergilerin ardından Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nin çalışmaları kitaplaştırma isteği üzerine başlayan işbirliğinin seri kitap projesine dönüştüğünü belirten Gürbüz Doğan Ekşioğlu, serinin ilk kitabı olan “Benim Kedilerim”e ilişkin şunları söyledi: “New Yorker dergisinin kapaklarında kedi ve köpek çalışmaları da yer alır. Dergiye sunduğum üç işimden biri fincanın içine oturmuş, kuyruğu kulp olmuş kedili olandı. O işim, 1992 yılında dergi kapağında yayınlanınca çok beğenildi. Bu sonuç benim kedi resimlerime devam etmemde büyük etkendir. Yıllar içinde başka dergi kapakları ve sergilerim de oldu. Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nin önerisiyle kedili resimlerimden oluşan bu kitabımı yayına hazırladık, çok da güzel bir sonuç elde ettik.”

 

Gürbüz Doğan Ekşioğlu
Mesudiye’de doğdu. 1979 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar bölümünü bitirdi. 1980’de bir reklam ajansında sanat yönetmenliği yapmaya başladı. Daha sonra 1981 yılında mezun olduğu okul olan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 2006 yılından itibaren Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Üçü uluslararası olmak üzere toplam 39 kişisel sergi açan, pek çok ulusal ve uluslararası karma sergide yer alan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmaları 21 ülkede yayınlandı. Ayrıca çok sayıda kitap ve dergi kapağında illüstrasyonları kullanılan Ekşioğlu’nun Yeditepe Üniversitesi Yayınevi’nden çıkacak ikinci kitabı Şubat ayında raflardaki yerini alacak.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler