Vegan olmak için bahane arıyorsanız bu kitap sizin için

Yeni çıkanlar

Yeni İnsan Yayınevi, Yeşil Politika Serisi'ne Sherry F. Colb’un çalışması Vegan Olmak İçin Bahaneler başlıklı kitabı ekledi. Halen Cornell Hukuk Fakültesi’nde Profesör olarak çalışmalarını yürüten Colb, hayvan hakları dersleri veriyor. Colb’un konuya hakimiyeti, söz konusu kitabın ustalıkla kaleme alınmasına vesile olmuş gözüküyor.

> Sherry F. Colb
> Çev. Nilgün Engin
> Yeni İnsan Yayınevi

Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Sherry F. Colb’un kitabı, kendisi de vegan aktivist olan Nilgün Engin’in çevirisiyle Türkçeye kazandırılmış. Serbest çevirmenlik yapan ve yayımlanmış dört çevirisi bulunan Engin aynı zamanda Animal Save Movement Orta Doğu ve Afrika bölge koordinatörlüğü görevini yürütüyor. 

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen vegan tartışmaları için faydalı bir rehber niteliği taşıyan kitapta “Sadece Vejetaryen Olmak Yetmez mi?”, “Peki Ya İnsan Sağlığı?” ve “Hayvanlar da Diğer Hayvanları Yemiyorlar mı?” gibi toplam on altı başlık yer alıyor. Veganlık hakkındaki klişelere ve basmakalıp sorulara son derece sade ve doyurucu yanıtlar veren kitap vejetaryenler ve naveganların yeni fikirler edinmelerini sağlıyor. 

Vegan Olmak İçin Bahaneler’de hayvansal ve bitkisel gıdalar arasındaki farklar, hayvansal gıda olmayan fakat yapımında dolaylı yoldan hayvanların kullanıldığı gıdaları tüketmenin ahlaki boyutları gibi konular ince ince işleniyor. Her bir sorun için açıklayıcı çözümler sunuluyor. Colb, genel itibarıyla eğlenceli ve yalın bir dil kullansa da yer yer eleştirel ve sivri bir anlatımla okuru iğnelemekten de çekinmiyor.


Sherry F. Colb hakkında

vecomb

Sherry F. Colb, Cornell Hukuk Fakültesi’nde “Law and Charles Evans Hughes Scholar” profesörüdür. Bu kürsüde hayvan hakları, kanıt ve ceza muhakeme usulü üzerine ders vermektedir. Columbia Üniversitesi ve Harvard Hukuk Fakültesi mezunudur. Daha öncesinde Yüksek Mahkeme’de hakim olan Harry A. Blackmun’ın hukuk sekreterliğini yapmıştır. Colb Ithaca, New York’ta eşi, iki kızı ve iki köpeği ile birlikte yaşamaktadır.

Nilgün Engin hakkında

         Nilgün Engin

Nilgün Engin 1961 Ankara doğumlu, orta ve lise öğretimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra çalışma hayatına bankacılık sektöründe atıldı. Emeklilik sonrası serbest çevirmenlik yapmaya başlayan Engin’in yayımlanmış dört çeviri kitabı var. Çeviri çalışmalarının yanı sıra Animal Save Movement Orta Doğu ve Afrika bölge koordinatörü olarak vegan aktivizmin içinde yer almaktadır.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler