Çocuklar sözcüklerle oynayabilsin diye...

Yeni çıkanlar

Çocuklar için daha iyi bir gelecek düşleyen, bu umudu herkesle paylaşma arzusuyla tek yürek olan 65 yazar ve 30 çizeri Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği öncülüğünde bir araya getiren Merhaba Ben Kitap, okuyan nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmak amacıyla yayına hazırlanan özel bir derleme.

Çocuk yazınımızın hemen her alanında emek veren değerli isimlerin konferans, panel ve söyleşilerde sıklıkla karşılaştıkları, "Çocuğum hiç okumuyor. Ona okumayı nasıl sevdirebilirim?" sorusundan esinle hayat bulan bu renkli kitap, okumak üzerine kaleme alınmış anılardan, anlatılardan ve önerilerden oluşuyor.

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Yönetim Kurulu öncülüğünde, Tudem Yayın Grubu'nun katkılarıyla okurla buluşan eser, sayfalarında yer verdiği deneyim odaklı yazılarla, duyarlı anne babaların ve öğretmenlerin yolunu ışıtıyor, çocukları sözcüklerin büyülü dünyası ile tanıştırmanın mutluluğunu paylaşıyor.

Merhaba Ben Kitap, bu derlemeye katkıda bulunan yazarların çocukluk ve ilk gençlik anılarına odaklanıyor; onların kitapla buluşma ve okuma sevgisi kazanma serüvenlerini gün yüzüne çıkarıyor. Yazılarını çoğunlukla okuma kültürü ve alışkanlığı üzerine temellendiren yazarlar, kitapların yaratıcı kişiliklerini nasıl etkilediğine, hayatı anlama ve anlamlandırma sürecinde onlara ne gibi katkılar sunduğuna ve yazarlık kariyerlerini oluştururken kitapların kendilerine nasıl yol gösterdiğine yönelik anlatılara, kısa öykülere imza atıyor. Metinleri bütünleyip esere renk katan görseller ise çocuklara okumayı çağrıştıran, onları okumaya heveslendiren, başlı başına ayrı bir sergiye konu olabilecek özgün resimlerden oluşuyor.

Okuma eylemini çocukların hayatında bir alışkanlığa dönüştürmek gibi son derece değerli bir hedefi bulunan Merhaba Ben Kitap, çocuk duyarlılığına uygun metinleri ve okuma tutkusunu perçinleyen nitelikli resimleriyle antoloji sayılabilecek özel bir çalışma.

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Yönetim Kurulu, Merhaba Ben Kitap'ın öndeyişinde amaçlarını kitapların dünyasına ilk kez adım attığımız büyülü anları belleklerimizi ve kimliğimizi oluşturan geçmişimizi eşeleyerek bulup ortaya çıkarmak ve sizlerle paylaşmak" olarak açıklıyor.

Bizler... Çocuklar için yazmaktan ve çizmekten çok özel bir sevinç duyan yazarlar ve çizerler, edebiyatın mucizevi gücüyle resmin büyüsünü bir araya getirerek onu “kitap” denilen çok özel bir şeye dönüştüren editörler, çocuklarına ve öğrencilerine her şeyi tükenmez bir fedakârlıkla, sabırla ve engin bir yürekle vermeye hazır olan öğretmenler, anne babalar, kütüphaneciler ve dünyanın her yerindeki çocuklar için daha iyi bir gelecek düşleyen ve bu umudu herkesle paylaşmak isteyen her alandan hepimiz bu kitapta bir araya geldik. Amacımız, kitapların dünyasına ilk kez adım attığımız büyülü anları belleklerimizi ve kimliğimizi oluşturan geçmişimizi eşeleyerek bulup ortaya çıkarmak ve sizlerle paylaşmak. Kimimizin daha çok kimimizin daha az olsa da kitapların hepimizin hayatında bir yeri var. Ve bu yer, bazen bir öğretmenin dokunuşu, bir annenin masal okuyan sesi, bir babayla paylaşılan heyecanlı bir macera romanıyla hayatımızın geri kalanında unutamayacağımız bir iz bırakabiliyor. İşte sevdiğimiz, kitaplarını okuduğumuz, hatta bazılarının kitaplarıyla büyüdüğümüz çocuk edebiyatı ve çocuk kitapları dünyasının değerli isimlerinin kitapla ilk karşılaştıkları, kitapların onlara ilk “Merhaba” dediği büyülü anların öyküleri...

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler