Şehirler, sokaklar ve binalar kime göre tasarlanıyor?

Yeni çıkanlar

Leslie Kern'ün adını muhtemelen daha önce duymadığınız ama kesinlikle bilmeniz gereken bir kariyeri var... Kendisi, "Kentsel feminist coğrafyacı" ve şehirlerin neden kadınları -ve tüm dezavantajlı grupları- destekleyecek şekilde inşa EDİLMEDİĞİNİ araştırıyor. 

> Leslie Kern
> Çev. Beyza Sumer Aydaş
> Sel Yayıncılık, 197 s.
> Satın almak için

Şehir planlamalarının ve kentsel alan tasarımlarının erkeklere odaklandığı, kadınlara "ayrılan" alanlarınsa heteronormatifliğin kalıplarını yeniden üretmekten başka bir işe yaramadığı gerçeğinden yola çıkan Kern, bir kadın olarak şehri deneyimlemenin anlamını erkeklerce tasarlanan ilk "coğrafya" olarak bedeninden başlayarak çözümlüyor.

Hamileyken ya da bebeği kucağındayken şehirde hareket etmenin güçlüğünden kentsel alanların kadın arkadaşlığına ket vuracak şekilde tasarlanmasına, "eve varınca mesaj atmak" ve takside birisiyle konuşuyormuş numarası yapmaktan queer, lezbiyen ve sakat kadınların görünmez kılınmasına, yalnız kalma hakkının çiğnenmesinden kaldırımların ışıklandırılmasına kadar, kentsel alanda kadınların önüne çıkarılan güçlükleri ve bunlara direnme biçimlerini müthiş bir berraklıkla ortaya koyuyor.

Kadınlar için şehrin sürekli bir tehlike coğrafyası olarak kurulduğuna dikkati çeken Kern, gerçek tehditlerin yanı sıra tehlike mitlerinin de kadınların zihinsel coğrafyalarını şekillendirdiğini; yaratılan korkunun kadınların kentsel deneyimlerine ket vurduğunu ileri sürüyor. Özgürleşme alanı olarak şehir ile tehlike alanı olarak şehir arasındaki gerilimi ustalıkla ele alan yazar, şehrin sokaklarının kadınlara kapatılmasının yarattığı öfkeyle sarılıyor kaleme: "Tehlikelerin canı cehenneme..."


Leslie Kern hakkında

Doktorasını 2008 yılında York Üniversitesi Kadın Çalışmaları bölümünde "cinsiyet ve kat mülkiyeti" başmılkı tezi ile tamamlayan Leslie Kern, araştırmalarında Kuzey Amerika şehirlerinde soylulaştırmaya odaklanıyor. Cinsiyetçi çalışma koşulları, çevre ve insan sağlığı gibi konuları araştırıyor. Diğer araştırma alanları arasında feminist yöntemler, özellikle kolektif biyografi ve çevrimiçi araştırma yöntemleri yer alıyor. Halen Kanada'nın New Brunswick şehrinde bulunan Mount Allison Üniversitesi Coğrafya ve Çevre Bölümünde Yardımcı Doçent olarak, kentsel sosyal coğrafya, cinsiyet ve şehir, cinsiyet, ırk ve çevre adaletiyle ilgili dersler veren Kern, ayrıca Mount Allison Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Programının direktörü. 2014 yılında Nebraska Omaha Üniversitesi'nde Feminist Coğrafya Konferansı'nın kurucu organizatörü olan Kern, 2015 sonbaharında Kennesaw Devlet Üniversitesi Coğrafya ve Antropoloji Bölümünde Fulbright Ziyaretçi Araştırma Başkanlığı yaptı.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler