Halit Çelenk Hukuk Ödüllerini kazananlar belli oldu - Mesele 121

Yayın dünyası

Halit Çelenk Hukuk Ödülü seçici kurulu, Kasım Akbaş’ın "Sınıf Mücadelesi ve Hukuk" ve Ezgi Nur Türkoğlu’nun "Türk Hukukunda Yeni Bir Özelleştirme Yöntemi-Türk Varlık Fonu" eserlerini ödüle değer gördü. Ödül töreni 5 Mayıs’ta yapılacak.

> Kolektif
> Dipnot Yayınları 192 s.
> Satın almak için

Ankara'da toplanan Halit Çelenk Hukuk Ödülü Seçici Kurulu, ödülün iki esere verilmesini kararlaştırdı.

Praksis dergisinin Marx 200 başlıklı 48'inci sayısında yayımlanan Kasım Akbaş’ın "Sınıf Mücadelesi ve Hukuk: Marx'ın Yönteminin İzinde" adlı makalesi ile Beytepe Ekonomi Politik Kolektifi'nden Ezgi Nur Türkoğlu’nun "Türk Hukukunda Yeni Bir Özelleştirme Yöntemi-Türk Varlık Fonu" adlı eserleri seçici kurul tarafından ödüle değer görüldü.

Akademik Destek Ödülü’nü ise "Kapitalizmde Ekonomi-Dışı Zorun Somutluklarından Biri Olarak Ceza Siyaseti" isimli teziyle Yusuf Ziya Kınacı alacak.

Seçici Kurul Özel Ödülü konuları itibari ile üç ayrı kitaba verilmesi kararlaştırıldı.

> Hüreyye Özdemir
> Libra Yayınları 412 s.
> Satın almak için
> Ozan Özgür
> Yazılama Yayınevi 535 s.
> Satın almak için
> Şerafettin Kaya
> Yazılama Yayınevi 216 s.
> Satın almak için

 

Söz konusu kitaplar Hüreyye Özdemir’e ait “Asker ‘Hazır Ol’ Deyince-12 Eylül 1980 Döneminde Sansür Ve Oto-Sansür”, Ozan Özgür’e ait “Gecenin Kapıları” ve Şerafettin Kaya’ya ait “Diyarbakır’da İşkence” adlı kitaplar oldu.

Ödül töreni, Halit Çelenk’in aramızdan ayrılışının yıl dönümü olan 5 Mayıs’ta Ankara’da Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezinde saat 17.00’de yapılacak. Çelenk ailesi, Seçici Kurul üyeleri ile destekçi kuruluş Türkiye Barolar Birliğinin de katılacağı törende Ruhi Su Dostlar Korosu da konser verecek.

Halit Çelenk Hukuk Ödülleri Seçici ve Düzenleyici Kurulu Prof. Dr. Rona Aybay, Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ali Murat Özdemir, Ali Rıza Aydın, Serpil Çelenk Güvenç, Dr. İlker Kılıç, Av. Başar Yaltı, Av. Erşen Sansal, Av. Barış Aybay ve Av. Özlem Şen Abay’dan oluşuyor.

 

 

 

Çok Okunanlar