Tütün Deposu ve Fabrikasının Kurulduğu Semt: Cibali - Mesele 121

İstanbul şehri kültür tarihi araştırmaları merkezi kurucularından, sanat tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu Cibali Sohbetleri paneli kapsamında “Tütün Deposu ve Fabrikasının Kurulduğu Semt Cibali: Bir Monografya Çalışması” başlığı ile sunacağı konuşmasında Cibali Semti'nin sınırları, tarihi, kültürel değerleri ve sosyal değişimleri ile kadim mirasına dair kısa bir zaman dilimini dinleyicilere aktaracak.

Cibali Semti, bugün yeni bir kimlikli sosyal değişim yaşarken İstanbul Şehri'nin gündeminde bile yer almamaktadır. Halbuki geriye dönüp tarihi sürece baktığımızda, İstanbul'un bir dünya şehri olmasında rol oynayan Haliç'in önemli bir yerleşim noktası olarak öne çıktığını görmekteyiz. Bölge, İstanbul fethi öncesi Haliç ekonomisi ve sosyal hayatının merkezlerinden biriydi ve bu özelliğini Türk İstanbul döneminde de geliştirerek devam ettirdi. İstanbul'un Zeugması Unkapanı Semti, şehr-i İstanbul'un tahıl deposu ve yönetim merkezinin olmasının yanında, şehrin pek çok küçük ölçekli sanayi bölgelerinden de biriydi.

Bugün, Cibali tütün deposu ve fabrikası ile öne çıkan bölgede iktisadi sektörler de eksik olmamıştır. Bu özelliği pek çok siyasi ve sosyal zengin alt yapısının olmasını sağladığı gibi sosyal ve demografik değişiklikleri de beraberinde getirmiştir.

  • Tarih: 17 Aralık 2019 Salı
  • Saat: 16:00 – 17:30
  • Yer: Rezan Has Muzesi
  • Düzenleyen: Rezan Has Muzesi
  • Katılım: Herkese Açık

 

 

Joomla SEF URLs by Artio