Webinar: "Pandemi, bilgiye erişim ve sansür" - Mesele 121

Koronavirüs salgını tüm dünyada bir felaket olarak dolaşırken nesnel ve bilimsel bilgiye erişebiliyor muyuz? Gazetecilik bu süreçte nasıl bir rol üstleniyor?

Salgının geleceği, ilaçlarla ilgili gelişmeler, önlemler, tedaviler uzmanların açıklamaları ve habercilerin çabaları ile gündeme gelirken “nasıl bir gazetecilik” sorusu yeniden tartışılıyor. Hükümetlerin sağlık politikaları, halka karşı şeffaf olup olmamaları da öyle.

Çin’de hükümetin virüsle ilgili ilk bulguları sakladığı iddiası doğruysa halktan gerçekleri saklamak sahiden dünyayı bir salgınla yüz yüze getirmiş olabilir mi? Ya da New York Times’ın yazdığı gibi Türkiye ölüm rakamlarını gerçekten gizliyor mu? Sınır Tanımayan Gazeteciler’in “koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin’de medya özgür olsaydı, salgınla ilgili duyurular daha erken yapılmış olsaydı binlerce kişinin hayatının kurtulabileceği” savı ne kadar yerinde?

Yalan haber ve dezenformasyonun pandemi sürecinde nasıl bir tehdit olarak ortaya çıktığını bir kez daha gördüğümüz bu günlerde, sansürün bilgi ve haber ekosisteminde yol açtığı sorunları "Pandemi, bilgiye erişim ve sansür" Webinar'ında konuşuyoruz.

Adli tıp uzmanı, insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci, akademisyen Can Ertuna çalışmaları ve uzmanlıkları ışığında Susma Platformu Koordinatörü Ayşen Güven’in sorularını yanıtlıyor.


  • Tarih: 31 Mayıs 2020, Pazar
  • Saat: 17:00 – 19:30
  • Yer: Zoom uygulaması
  • Katılım: Kayıt için form doldurduktan sonra katılım bağlantısı eposta ile gönderilecek. 
Joomla SEF URLs by Artio