Sanatçı Konuşması: Stefan Kaegi (Rimini Protokoll​) - Mesele 121

Belgesel materyali ile teatralin karışımının sizi bir anda iklim değişikliği ya da Avrupa politikası gibi çok daha kompleks konulara çelebileceği, kurmaca ve gerçeklik arasındaki eşiğe hoşgeldiniz!

Kundura Sahne, performans sanatları dalından sanatçı ve öğrencileri, dramaturgları, eleştirmenleri, gazetecileri, tasarımcıları, yazarları ve yönetmenleri Almanya’nın özgün tiyatro topluluğu Rimini Protokoll ’un kurucularından Stefan Kaegi’nin bu özel sanatçı konuşmasına davet ediyor.

Kontenjanın kapasite ile sınırlı olduğu etkinlik ücretsiz ve çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Konuşmanın Zoom linki katılmak istediğiniz tarihten 1 gün önce e-posta adresinize iletilecek.


  • Tarih: 14 Ocak 2021 Perşembe
  • Saat: 20.00
  • Yer: Zoom
  • Katılım: ücretsiz, kayıt zorunlu

Stefan Kaegi hakkında

Stefan Kaegi çok çeşitli iş birlikleriyle belgesel tiyatro oyunları, işitsel projeler, özel formatlar ve kentsel ortamda var olan eserler ortaya çıkarıyor. Araştırma ve kavramsal işleyişleri takip ederek, anlatacak bir hikayesi olup da profesyonel oyuncu olmayan “uzmanlar”la çalışmayı tercih ediyor. Eserlerinin çoğunu 2000’lerin başında Helgard Haug ve Daniel Wetzel ile beraber kurduğu tiyatro oluşumu Rimini Protokoll bünyesinde üretmektedir.

2014’ten beri Remote X’i Şangay, Moskova, New York ve son olarak İstanbul gibi birbirinden çok farklı büyük şehirlere uyarlıyor, aynı zamanda da yaşamlarının sonuna yaklaşmış 8 insanla beraber oluşturduğu interaktif enstalasyonu Nachlass ile Avrupa’yı turluyor. Son projesi Uncanny Valley için, Alman yazar Thomas Melle’in klonuymuşçasına performans sahneleyen bir insansı robot üreterek de tiyatroda yapay zeka kullanımında yeni bir dönüm noktası yaratmıştır.

Kaegi 2005 yılında Mnemopark projesiyle “Politik im Freien Theater” festivalinde jüri özel ödülü kazanmıştır. 2010 yılında Avrupa Kültürel Çeşitlilik ödülüne layık görülmüştür. 2011’de Radio Muezzin projesi Saraybosna Tiyatro Festivali’nde jüri özel ödülünü almıştır. Remote Moskow projesi de 2015 yılında Rus Tiyatro Festivali’nde Altın Maske ödülüne aday gösterilmiştir.

Joomla SEF URLs by Artio