Halkevleri Dönemi Tiyatro Oyunlarında Kurtuluş Savaşı - Mesele 121

Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları devam ediyor.
Engin Kılıç'ın koordinatörlüğündeki 2019 Güz ve 2020 Bahar dönemlerinde "Tarih ve Edebiyatta Mütareke ve Milli Mücadele" temasıyla devam eden Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları'nın beşinci konuğu "'Karşıda Bir Milyar, Bir Milyar Candan Düşman': Halkevleri Dönemi Tiyatro Oyunlarında Kurtuluş Savaşı" başlıklı sunumuyla Esra Dicle olacak.

  • Tarih: 5 Aralık 2019 Perşembe
  • Saat: 18:30-20:00
  • Yer: Tarih Vakfı

1932-1951 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin kültür kurumu olarak faaliyet gösteren Halkevlerinin dokuz şubesi içinde en etkin şubesi, tiyatro kolu olur. Devletin modern-millî karakterini, resmî tarihini, kimliğini, hedeflerini, kısacası resmî ideolojisini içeren ve pekiştiren, sayısı 100’ü aşan bu oyunlar, Halkevleri ve Halkodaları aracılığıyla ülkenin birçok noktasında sahnelenir. Söz konusu oyunların en önemli konularından birisini Millî Mücadele anlatıları oluşturur. Özellikle okullarda oynanması için yazdırılan oyunlarla cumhuriyetin onuncu yıl kutlamaları dolayısıyla yazdırılan oyunlarda Kurtuluş Savaşı; iç-dış düşmanların tanımlanması, Türk kimliğinin “fıtratına” dair açıklamalar, feda kültürünün aşılanması, lider-ordu-asker millet bütünleşmesinin vurgulanması gibi hususlar üzerinden ele alınarak önemli bir propaganda işlevi görür ve Millî Mücadele’nin resmî tarih yazımına eklemlenir.
Konuşma, metinlerden örneklerle, bu oyunların Milli Mücadele’ye dair resmi söylemin oluşumundaki rolü ve işlevine odaklanacaktır.

Joomla SEF URLs by Artio