“Çok dilli bölge kültürünü yaşatmak istiyoruz” - Mesele 121

Yayın dünyası

Mardin’de farklı dillerde eser üreten 26 yazar bir araya gelerek Mezopotamya Yazarlar Derneği’ni kurdu. Derneğin eşbaşkanı Eyüp Güven, birlik ve dayanışmayla eser üreten fakat bastırma imkanı bulamayan ve yazın hayatına yeni atılan yazarlara destek olacaklarını söyledi.

Mardin’de kuruluşunu tamamlayan Mezopotamya Yazarlar Derneği, bölgede yaşayan yazarları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bölgede Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice ve birçok dilde eser sahibi yazarların bir araya gelerek, kendi dillerinde üretmesini desteklemek, teşvik etmek ve yazarların dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulan dernek, yönetim modeli olarak da eşbaşkanlığı esas aldı. Kuruluşunu 26 yazarla tamamlayan derneğin eşbaşkanlığını, Kürt yazarlar Eyüp Güven ve Leyla Yarar üstlendi.

Derneğin kuruluşunun Kürt Uluslararası Yazarlar Birliği (Kürt-PEN) aracılığıyla sağlandığını belirten Güven, “Edebiyat alanında yaşanan boşluktan dolayı böyle bir girişimde bulunduk. Amacımız bölgemizde üreten yazarlarımızın haklarını savunmak, yazarlarımızın neler yapabileceğini tespit etmek ve yazarlarımız arasında dayanışma sağlamaktır” dedi.

Güven, Mardin, Şırnak ve Urfa illerinde yaşayan yazarların dahil olabilecekleri Mezopotamya Yazarlar Derneği’nin, birlik ve dayanışmayla eser üreten fakat bastırma imkanı bulamayan ve yeni yazın hayatına atılan yazarlara destek olacağını söyledi.

Bütün yazarların kendi anadillerinde eser üretmesi gerektiğinin altını çizen Güven, “Çok dilli bölge kültürünü yeniden yaşatmak istiyoruz. Süryani, Ermeni, Arap ve Kürt yazarların bir arada olduğu bir topluluk oluşturduk. 'Kaybettirilen edebiyat ve kültürleri tekrar nasıl yaşatabiliriz' üzerine araştırmalar yapıyoruz” diye belirtti.

“Duvarları kendimize sınır yapmayacağız” diyen Güven, üye yazarların kendi anadilinde panel, söyleşi yazar ve okur buluşmaları düzenlediklerini söyledi. Edebiyat ve şiir atölyeleri yapmayı planladıklarını aktaran Güven, sadece kağıt üzerinde var olan bir dernek olmayacaklarını aksine halkla buluşacaklarını dile getirdi.

Kaynak: Ömer Akın / MA

Çok Okunanlar