Bu haftanın seçkisi (13 Eylül) - Mesele 121

Haftanın kitapları

Bu hafta raflarda yerini alan kitaplar arasından Meselesi Olan 5 kitabı seçtik. İyi okumalar...

  Rusya’da Devrimden Tek Parti Diktatörlüğüne  

rusyada devrimden tek parti diktatorlugune
> Gün Zileli
> Bilim ve Sanat Yayınları, 244 s.

> Satın almak için


1990-91'de SSCB çöktü ama sol hiçbir zaman "neden çöktü" sorusunu sormadı, tartışmaya cüret etmedi. Soru soracak mecali kalmamıştı çünkü... Zira, vaktiyle sorulması gereken soruyu sormaya yanaşmamıştı... Sovyetik otokrasi tarafından üretilen resmi tarihi ve resmi ideolojiyi zamanında sorgulamaya cüret edemeyenler o soruyu sorabilir miydi?

Bu kitapta Gün Zileli ne oldu, nasıl oldu sorusundan hareketle çökenin aslında "ne olmadığı" sorusuna odaklanıyor... Hesap baştan yanlış yapılmış bir kere... Bizi kurtaracak yegâne şey radikal eleştiridir ve radikal olmayan eleştiri şeylerin gerçeğine nüfuz etmeye değil etrafında dolanmaya yarar...

Boşuna, devrimci olan sadece gerçeğin kendisidir denmemiştir. - Fikret Başkaya

 

  Psikopolitika    

psikopolitika
> Byung-Chul Han
> Çev. Haluk Barışcan
> Metis Yayınları, 104 s.

> Satın almak içinPsikopolitika: Neoliberalizm ve Yeni İktidar Teknikleri

"Kendini özgür sanan performans öznesi aslında bir köledir. Efendisi olmaksızın kendini gönüllü olarak sömürmesi ölçüsünde mutlak köledir. Karşısında artık onu çalışmaya zorlayan bir efendi yoktur. Salt yaşamı mutlaklaştırarak çalışır.

“Bir girişimci olarak neoliberal özne başkalarıyla amaçtan yoksun ilişkilere girmekten acizdir. Girişimciler arasında amaçtan yoksun bir dostluk oluşmaz zaten. Halbuki özgür olmak köken olarak dostlar arasında olmak anlamına gelir. Özgürlük ve arkadaş kelimeleri Hint-Avrupa dil ailesinde aynı köke sahiptir. Özgürlük esasında bir ilişki kelimesidir. İnsan kendini ancak iyi bir ilişkide, diğer insanlarla mutlu bir birliktelik içinde gerçekten özgür hisseder.

“Yurttaş tüketici haline gelmiştir. Yurttaşın özgürlüğü yerini tüketicinin edilginliğine bırakır. Tüketici olarak seçmen bugün siyasete, toplumu şekillendirmekte etkin bir rol almaya gerçek bir ilgi göstermemektedir. Ortak siyasi eylem gerçekleştirmeye ne isteği ne de yeteneği vardır. Siyasete sadece edilgin bir biçimde, homurdanarak, şikâyet ederek tepki verir, tıpkı hoşuna gitmeyen hizmet ya da mal sektörüne yaptığı gibi. Siyasetçiler ve partiler de bu tüketim mantığı uyarınca davranır. “Sunmak” zorundadırlar. Böylelikle de tüketici olarak seçmeni tatmin etmesi gereken tedarikçiler durumuna düşerler.” – Byung-Chul Han

 

  Necmettin: Bir Devrimcinin Hatırası  

necmettin
> Can Şafak
> Ayrıntı Yayınları, 272 s.
> Satın almak için 


Bu kitap, hem Aliağa Rafinerisi’nin kapısında daha grev başlar başlamaz vurularak 26 yaşında öldürülen Necmettin Giritlioğlu'nun kısacık ama dopdolu hayatının hem de bir dönemin kitabıdır.

Yaptığı sözlü tarih kayıtlarıyla Necmettin Giritlioğlu ile ilgili hafızalardaki tarihi, yazılı tarihe aktaran Can Şafak, yazılı kaynaklara ve bizzat Necmettin Giritlioğlu'nun kaleminden çıkan metinlere, mektuplara, şiirlere ve fotoğraflara da yer veriyor. Yazar, Necmettin Giritlioğlu'nu daha iyi tanımak ve anlamak için solun, işçi hareketinin, devrimci dalganın yükseldiği; Giritlioğiu'nun da içinde olduğu ve onu da şekillendiren yılları belgelerle, tanıklarla anlatıyor.

Giritlioğlu'nun daha çocukken haksızlıkların karşısına dikilip Ankara'dan başladığı, elinde Jack London'ın o çok sevdiği romanı Demir Ökçe'yle gittiği Ereğli Demir Çelik'e, oradan Aliağa'ya uzanan yolu işçi sınıfının yoludur.

Necmettin, Bir Devrimcinin Hatırası, Can Şafak'ın tertemiz dili, titiz, yetkin, hassas ve ayrıntılı çalışmasıyla; incecik, upuzun, bir güldü mü içinizi ısıtan, öfkesi çocuklar gibi şen, "izin vermezlerse, insan hayatında yapacağı en güzel şeyi yapar; direnir' diyen, düşlerinin peşinden giden, Demir Ökçe'deki "uçurum insanlarıyla birlikte en ön saflarda yürüyen, gencecik Necmettin Giritlioğlu'nu aranıza getiriyor, geleceğe taşıyor, umut veriyor, yakın tarihe, emek tarihine ışık tutuyor, işçi sınıfına selam duruyor!

  Edebiyatın Cadıları  

edebiyatin cadilari
> Taisia Kitaiskaia
> Çev. Ayşegül Gürsel Duyan
> Hep Kitap, 128 s.

> Satın almak için
Kadın yazarların bir araya geldiği büyü şöleni... Virginia Woolf, Toni Morrison, Emily Dickinson, Mary Shelley ve diğerleri... Dünyanın başarılı kadın yazarları büyüyle buluşuyor.

Taisia Kitaiskaia'nın güçlü kelimeleri, Katy Horan'ın olağanüstü illüstrasyonlarıyla birleşiyor ve kadın yazarlar en sihirli yanlarıyla birer büyücüye dönüşüyor.

Üstelik bu yazarların büyü yapmak için ihtiyaç duyduğu şeyler sadece bir kalem ve bir kâğıt. Sihirleri hayatımızdan eksik olmasın!

“Edebiyatın Cadıları, büyücülüğün ta kendisi, ölüleri de dirileri  de uyandıracak bir büyü kitabı... Canlandırıcı, dönüştürücü,  etkileyici, olağanüstü. Hem edebi bir eser hem de minyatür bir ansiklopedi.” - Jia Tolentino

 

 

 

  Talih, Tesadüf ve İrade  

talih tesaduf ve irade
> Seval Şahin
> İletişim Yayınları, 142 s.
Satın almak için

 

Talih, Tesadüf ve İrade: Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerinde Düşünceler

Türk edebiyatının aşılmaz doruklarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romancılığı üzerine denemelerden oluşan bu kitapta Seval Şahin, mektup, hatıra, tiyatro, orta oyunu gibi türlerin Tanpınar'ın metinlerinde kurgu, olay örgüsü ve yapı arasındaki ilişkiyi nasıl dinamikleştirdiğini ortaya koyuyor.

Tanpınar hakkında yapılmış güncel çalışmaları da göz önünde bulundurarak kapsamlı bir kuramsal çerçeve çizen Şahin; Mahur Beste, Sahnenin Dışındakiler, Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü özelinde Tanpınar poetikasına yeni bir açılım getirmeyi deniyor.

“Tanpınar, Suad ile belki bir trajedi ortaya koyamamıştır ama asıl trajedi de bu değil midir? Kendisini evrenin merkezine koyan insan, tek başınadır, kendinden başkalarıyla bütünleşememekte, kendisini çoğullaştıramamaktadır. Son sahnede her tarafı aydınlatan bir güneş gibi gökyüzüne gerilen Mümtaz değil Suad'dır. Bu, belirli anlamlarda insanın tanrılaşması değil midir? İşte, tersine çevrilmiş teolojinin bir başka karşılığı da buradadır.”

 

Çok Okunanlar