23. İstanbul Tiyatro Festivali sona erdi - Mesele 121

Sahne Tozu

İKSV tarafından 13 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini kapadı. Gösterimleri kadar ücretsiz yan etkinlikleri de büyük ilgi gören festivali 23 bine varan tiyatrosever takip etti. 

18 gün süren 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 12 uluslararası, 16 yerli, toplam 28 tiyatro, dans ve performanstan oluşan 78 gösterim gerçekleşti. Festival boyunca 21 Türkiye prömiyeri ve 10 dünya prömiyeri yapıldı. Şehrin iki yakasında 17 farklı mekânda seyircilerle buluşan festivalin doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı.

23. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri yazdığı ve sahnelediği sıradışı oyunlarla daha çok dil inceliklerine dayanan mizah öğelerini kullanıp Türkçenin sınırlarını da zorlayarak, güncel olaylara eleştiriler getiren Ferhan Şensoy’a, sanat yaşamı boyunca tiyatroda dekora, “dekorasyon” sözcüğünün çağrıştırdığı “süsleme” anlamının üstünde bir anlam yüklenmesi gerektiğini savunan Metin Deniz’e ve 2008’den bu yana Théâtre de la Ville Paris’in artistik direktörlüğü ve 2011’den beri de Paris’te düzenlenen Festival d’Automne’un genel yönetmenliğini sürdürmekte olan Emmanuel Demarcy-Mota’ya takdim edildi.

Ücretsiz yan etkinlikler
23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Yeditepe Üniversitesi sponsorluğunda gerçekleştirildiği Öğrenme ve Gelişim Programı bu yıl Habitus Kitap’tan Emrah Yaralı’nın ve gazeteci Bahar Çuhadar’ın katkılarıyla festival öncesinde gerçekleştirilen bir dizi söyleşiyle başladı. Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında ayrıca Genco Erkal’ın 60. Sanat ve Dostlar Tiyatrosu’nun 50. Yılını tiyatro dünyasının önemli isimlerini bir araya geldiği sempozyum, Moskova Bale Tiyatrosu koreografı Artem Ignatiev eğitmenliğinde düzenlenen atölye çalışması, Hikâye Anlatıcılığından Hikâye Oynayıcılığına, Belgesel Tiyatroda Alternatif Anlatım Arayışları ve Türkiye’de Çağdaş Tiyatro başlıklı paneller gibi 19 ücretsiz yan etkinlik yer aldı. Öğrenme ve Gelişim programında yer alan yan etkinliklere yaklaşık 2000 kişi katıldı.

Deneyimli oyun yazarı ve yönetmen Özen Yula’nın yazdığı Dünyanın Ortasında Bir Yer, Tuşbalı yepyeni bir tiyatro topluluğunun yorumuyla festivalde yer aldı. Dünyanın Ortasında Bir Yer; Tuşba Kent Tiyatrosu, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve İKSV işbirliğindeki proje kapsamında bir yıl boyunca tiyatro eğitimi alan bölge gençlerinin katılımıyla ve Adnan Tönel’in yönetmenliğinde hayata geçirildi. Oyun, bu genç topluluğun ilk prodüksiyonu oldu.

23. İstanbul Tiyatro Festivali dünyanın en iyi yapımlarını festival seyircisiyle buluşturmasının yanında Türkiye tiyatrosunun ve çağdaş dansının uluslararası alanda tanınması için de çalışmalar yürütmeye devam etti. Bu yıl 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 6 farklı ülkeden 10 tiyatro profesyonelinin katıldığı “Uluslararası Platform”da katılımcılar, Yangınlar, Sahibinden Kiralık, Öyle Durdum Bekliyordum Geçmeyenler Köprüsünde, Kaçmış Evlatlar Ormanı, Kadar, İO, Bir şey & Kedi Kedi oyunlarını izlediler.

Festivalin çocuk kitabı “Tiyatroda Bir Gün”
23. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında hazırlanan 2019 yılının son çocuk kitabı Tiyatroda Bir Gün, minik okurları festivalde bir tiyatro oyununun nasıl gerçekleştiğini görmeye ve tiyatronun büyülü dünyasını keşfetmeye davet etti. Yazar Sevinç Erbulak ve çizer Gözde Eyce tarafından hazırlanan, yayın yönetmenliğini Burcu Ural Kopan’ın üstlendiği kitap, çocuklara İstanbul Tiyatro Festivali’nde bir gösterinin nasıl gerçekleştirildiğini, tiyatroya dair terimleri ve meslekleri tanıtıyor. Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırlanan Tiyatroda Bir Gün toplam 12.000 adet basıldı ve festival boyunca seçili oyun mekânlarından dağıtıldı. Kitaba, İKSV Alt Kat ve anlaşmalı kitapevlerinden yıl boyunca ulaşılabilir. Ayrıca İKSV Alt Kat tarafından yazar Sevinç Erbulak’ın katılımıyla gerçekleştirilen 4 ücretsiz tiyatro turuna 3-8 yaş arasında 100’e yakın çocuk ve ebeveynleri katıldı.

İKSV Alt Kat işbirliğinde: Masal Sahnesi
İKSV Alt Kat ve İstanbul Tiyatro Festivali işbirliğiyle, Nisan – Temmuz 2019’da gerçekleştirilen İstanbul Masalları Yazım ve Anlatım Atölyesi’nde çocukların yazdığı masallar, festivalde seyircilerle buluştu. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, Deniz Soruklu Evren’in yürütücülüğünde düzenlenen atölyeye, İstanbul’un çeşitli bölgelerinden 7-9 ve 10-12 yaş gruplarında 30 çocuk katıldı. Çocukların atölyede oluşturdukları dört dilde masalları paylaştıkları Masal Sahnesi, festival kapsamında Salon İKSV’de gerçekleştirildi. Atölye boyunca yazılan ve çocuklar tarafından resmedilen masallar Naristan isimli özel bir kitapta bir araya getirildi. Kitap, Masal Sahnesi etkinliğinin ardından izleyicilere armağan edildi.

Çok Okunanlar