18’inci FIFDH sosyal ayaklanmalar temasıyla düzenlenecek - Mesele 121

Yedinci Sanat

İsviçre’nin Cenevre kentinde bu yıl 18'incisi düzenlenecek olan Uluslararası İnsan Hakları Forumu ve Film Festivali’nin ana teması dünyanın birçok ülkesinde başlayan sosyal ayaklanmalar olacak.

Cenevre'de 6-15 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 18. Uluslararası İnsan Hakları Forumu ve Film Festivali’ne (FIFDH) ilişkin basın toplantısı düzenleyen festival komitesi, bu yılki ana temanın dünyanın birçok yerinde başlayan sosyal ayaklanmalar olduğunu açıkladı. Festival Genel Direktörü Isabelle Gattiker, festivalin 6 Mart’tan 15 Mart’a kadar  daha adil ve sürdürülebilir bir yaşam talep edenleri bir araya getireceğini söyledi.

Bugün dünyanın her tarafından kadın ve gençlerin öncülüğünde başlayan sosyal ayaklanmaların olduğunu hatırlatan Gattiker, “Gençler ve kadınlar mevcut alışkanlıklara itiraz ediyor. Birçok yerde otoriter sistemler yerle bir ediliyor ve politik ajandalar değişmek zorunda kalıyor” dedi.

Küresel ısınma, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı adalet talebiyle başlayan bu eylemlerin kısa sürede dünyanın her tarafına yayılmasının çok nadir bir durum olduğuna dikkat çeken Gattiker, festivalin 2020 programında da tam da bu noktalara dikkati çeken film ve forumlara yer verildiğini açıkladı.

Festival kapsamında, küresel ısınmaya dikkati çekmek amacıyla Océane Dayer, Anuna de Wever, Pablo Servigne, Malcom Ferdinand, François Gemenne, Irène Wettstein, Claudelice Da Silva Santos gibi eylemci, araştırmacı, yazar, hukukçuların da katılımıyla çeşitli panel ve forumların düzenleneceğini kaydeden Gattiker, öte taraftan dünyanın diğer birçok bölgesindeki halk ayaklanmalarıyla devrimci hareketlerin önemli figürlerinin değişik forumlarda yer alacağını söyledi.

Gattiker ayrıca dünyanın hemen hemen her yerinde yaşanan sosyal ayaklanmaları konu edinen belgesel, kısa ve uzun metrajlı birçok filmin izleyiciyle buluşacağını ifade ederek, “İnsan hakları ile sinema konusunda tanınmış 280 misafirin katılımıyla yaklaşık 200 ayrı etkinlik düzenlenecek” diye konuştu.

Burhan Sönmez jüride

Festival kapsamında düzenlenecek iki yarışmadan birinin jürisinde tanıdık bir isim de yer alıyor. Başkanlığını Pamela Jates'in yaptığı "Yaratıcı Belgesel" yarışmasının jürisinde yazar Burhan Sönmez de yar alıyor. Burhan Sönmez ayrıca 6 Mart'ta bir de söyleşiye katılacak. 

Festival kapsamında ayrıca Rojava Film Komünü tarafından hazırlanan ve yönetmenliğini Ersin Çelik’in yaptığı, Diyarbakır’daki askeri operasyonlar sırasında yaşananları konu edinen “Sonu Muhteşem Olacak” adlı film de seyircisiyle buluşacak.

Başta BM İnsan Hakları Konseyi, Af Örgütü, İşkenceye Karşı Uluslararası Örgüt’ün yanı sıra çok sayıda insan hakları kuruluşunun desteklediği FİFDH, 180 uluslararası partnerli bir festival olarak alanındaki en önemli festival olma özelliği taşıyor.

Festivalin programı için tıklayın

Çok Okunanlar