Dilop'un 15'inci sayısının konusu Kürtçe'nin kullanımı

Dergilik
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kültür, sanat, politika alanında iki dilli Dilop dergisinin 15'inci sayısı okurlarıyla buluştu. Geçtiğimiz sayıda koronavirüs nedeniyle sadece internet ortamında yayınlanan dergi, bu kez basılı biçimde okuyucuyla buluştu.

Dergi, Sosyo-politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin bölgede Kürtçenin kullanımına ilişkin bir araştırma sonucu yayınlamış, dilin kullanımı ile sosyo-ekonomik durum arasındaki ilişkisine dair önemli veriler sunduğu veriler ışığında dosya konusu belirledi. Akademisyen Cuma Çiçek dosyada yer alan röportajında konu ile ilgili önemli tespitler ve çözüm önerilerini ifade ediyor. Dergi, gelecek sayısında da konuya dair tartışmayı sürdürecek.

Sovyet Kürtleri

1939-1945 yılları arasında yaşanan 2'nci Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği'ni savunmak için savaşa dahil olan Kürtleri de ele alan dergi, Akademisyen Sedat Ulugana bu savaşın Sovyet Kürt dengbêjliği üzerine etkilerini verdiği klam örnekleri ile gözler önüne seriyor. Yine Eskerê Boyîk de yazısında Kürtçe alfabenin Sovyetler Birliği’ndeki gelişim seyrini ele alıyor. Derginin bu sayısında kendisi de aynı zamanda bir ressam olan Recep Maraşlı, ressam Sevada Grigoryan’ın sanatına dair yazdı. Bir önceki sayıda tarihin ilk biyolojik savaşıyla dergide yer alan arkeolog Mesut Alp, bu sayıda da Mardin ovasından İlk kimyasal savaş olan Dara Savaşı'nı kaleme aldı.

Derginin bu sayısında Mihemed Ronahî Nazım Hikmet’e dair yazdı bu sayıda. Ronahî, Nazım Hikmet ile Kürtlerin ilişkisini, özellikle büyük Kürt şairlerinden Hejar Mukriyanî ile olan ilişkisini Mukriyanî’nin anılarına dayanarak anlatıyor.

Mehmet Bayrak, Osmanlılar ile ilişkileri zaman zaman tartışma konusu olan, hatta kimilerince “madacı” olarak değerlendirilen Îdrîsê Bedlîsî’yi yazdı. Öte yandan gazeteci Fehim Işık da bu yıl 90 yaşına giren Dr. Abdurrahman Qasimlo’nun İran devleti tarafından Viyana’da, müzakere masasında öldürülmesini yani Viyana komplosunu kaleme aldı. Yanı sıra bu sayıda Rohat Alakom Kürdistan-Spor’a, Sezai Sarıoğlu Hakkari’nin ters lalelerine, Mecnur Laçin Diyarbakır’ın Anzele suyuna dair yazdılar.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler