Dilop dergisinin 13'üncü sayısı Cegerxwîn dosyasıyla çıktı

Dergilik
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dilop dergisi 13'üncü sayısıyla okuyuculara ulaştı.Newroz’da 2'nci yılını tamamlayıp 3'üncü yılına girecek olan dergi "Cegerxwîn: Kimim ben?" dosyasıyla yayınlandı.

Dosya Lal Laleş, Şener Ozmen ve Vecdi Erbay’ın tartışmalarından ve İsmail Dindar’ın yazısından oluşuyor. Bu tartışmalar ve bu yazıyla Cigerxwîn’in kişiliği, aydın duruşu ve şiirinde poetika ayrıntılı bir biçimde ortaya konuyor. Dosyanın ismi şairin aynı adlı şiirinden hareketle belirlendi. Cigerxwîn’in bu sorusu onca yıldan sonra hala güncelliğini koruyor.

Derginin bu sayısında Recep Maraşlı ve Mesut Alp, Newroz’un arka planına dair bir aydınlatma çabasına girişiyorlar. Sovyet Kürtlerinden Eskerê Boyik ile yapılan röportaj önemli tespitler içeriyor. Yine araştırmacı-yazar Murat Uçaner ile yapılan röportaj Antep Ermenilerinin 1915 ve öncesi durumunu ve mallarına el konulmasını ayrıntılı bir biçimde ortaya koyuyor.

Mehmet Bayrak’ın arkeoloji, folklor ve etnografyada Kürt gerçeğinin peşine düştüğü bu sayıda Sezai Sarıoğlu Harput’un, Sertaç Kayar ise giderek sulara gömülüp gözden yiten Hasankeyf’in peşine düşüyorlar.

Dergide Barış Avşar, Mehmet Özyazanlar ve Ali Sinemilli Türkçe yazılarıyla; Evîn Şikakî, Ömer Uluçay ve Miradê Miradan Kürtçe yazılarıyla yer alıyorlar.

13'üncü sayının şairleri ise Cemal Süreya, Qedrî Sipranî, Veysi Ülgen ve Mehsun Reşçelan.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler