Kaos GL, insan hakları ihlal aracı olarak hukuku sorguluyor

Dergilik
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kaos GL dergisinin 166. sayısı “Bir İnsan Hakları İhlal Aracı Olarak Hukuk” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin Mayıs-Haziran sayısı “Hukukun insan hakları ihlali aracı olduğu ve adalete erişimin imkansızlaştırılmasıyla çalışan yeni hukuk sisteminin LGBTİ’ler için ne ifade ettiğini” tartışmaya açıyor.

> Kolektif
> Nota Bene Yayınları 56 s.
> Satın almak için


“Bir İnsan Hakları İhlal Aracı Olarak Hukuk” sayısında Kerem Altıparmak Başkent’te LGBTİ Yasakları’nı; Oya Aydın “LGBTİ Hareketine Büyük Tecrit” başlıklı yazısıyla Türkiye’deki hareketin tespitlerini; Melek Göregenli yasaklarla birlikte gerçekleşen kamusal alanın dışına atma ve gayrımeşrulaştırma stratejilerini; Emre Turkut OHAL ve başkanlık sistemini; Öykü Didem Aydın ise Obergefell v. Hodges uzamında LGB+’ların evlilik haklarının dünden bugüne olan seyrini kaleme aldı.

Dosyada, TCK 122 nefret ve ayrımcılık maddesinin nefret suçları bağlamında değerlendirilmesini Emrah Şahin’in yazısıyla incelerken, Kerem Dikmen trans geçiş süreciyle birlikte resmi evraklardaki düzenlemelere dair güncel durumu “Diplomatik Ayrımcılık” yazısında kaleme aldı. Bu sayının yazarlarından Emrah Aslan ise, İran İslam Cumhuriyeti örneği üstünden hukukun vesayet eliyle ihlal mekanizmasına dönüşmesini Kaos GL okuyucuları için inceledi.

Güncel Sayfalarda katkı sunan yazarlardan Özgür Akın, Sinan Tuncay imzalı müzik video klipleri değerlendirirken; Ali Murat Gali Drag Queen performans kültürünü; Burcu Şenel bir eylem olarak dostluğu; Hatice Kapusuz çocuk kitaplarındaki heteronormativiteyi kaleme aldı.

Aslı Alpar’ın gerçekleştirdiği “Cinsel Şiddetle Mücadele İçin Kavramlar” söyleşi dizisinde bu sayıda “Gaslighting” kavramı ele alınırken Damla Umut Uzun’un Rina Kika ile yaptığı söyleşide Kosova’daki hukuksal durum inceleniyor. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın birincilik ödülünü kazanan Tuğçe Tüfeng’e ait “Arzu’nun Yaşamı” öyküsü de 166. sayıda yer alan yazılardan.

Bir sonraki sayı

Kaos GL Dergisi’nin bir sonraki sayısı bütün çokluğuyla cinselliğe ve cinsiyete dair her şeyi tartışmaya açıyor. Katkıda bulunmak isteyenlerin 10 Haziran’a kadar Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine başvurmaları gerekiyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler